Pro Dive ChorvŘtsko 
 

História centra

 

"Priščapac Diving Center" je základňou, ktorá vznikla na mieste, ktoré odjakživa lákalo potápačov z celej oblasti Dalmácie. Postupne sa na polostrove Prišćapac za viac než 25 rokov vystriedali 3-4 generácie potápačských nadšencov aj organizovaných potápačov.

Ako prví sa do kamenného domčeka na polostrove, ktorý je podnes jadrom bázy nasťahovali potápači z Francúzska. Miestni obyvatelia na nich nespomínajú v práve najlepšom svetle. Práve oni povyťahovali nespočetné množstvo amfór zo severnej strany ostrova Sridnjak. Aj my sme v tých miestach našli vrak gréckeho plavidla aj so zbytkami črepín.

Vystriedali ich domáci potápači. Tí dosť intenzívne lovili všetky väčšie ryby v okolí Prišćapacu aj na priľahlých ostrovoch. Vraj nešlo o celkom čisté metódy lovu, ale čo už .... bola taká doba.

Ďalším v poradí bol dnes už legendárny chorvátsky potápač Tonči Najev a jeho "ekipa". Patril k fanúšikom hlbokého potápania so vzduchom. K jeho extrémnym kúskom patrili aj ponory pod 100 metrov v jaskyniach...

My sme prišli na scénu v roku 2006. Po našich predchodcoch sme na základni našli úsmevné cenníky, zopár lastúr a neskutočne krásny, starý a vodou chladený kompresor na plnenie fliaš. Odvtedy sa snažíme základňu postupne zveľaďovať. Ale nie príliš – stratila by totiž na svojom čare! Príď sa presvedčiť sám...

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.