Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Kaskády - Cascades (Vrhovnjak)

 

Poloha: ostrov Vrhovnjak, južne od základne PDC

Hĺbka: do 30 metrov

Zaujímavosti: pestrá podvodná fauna, pohodový ponor

 

 

Jedným z hlavných dôvodov obľúbenosti tejto potápačskej pozície je jej dostupnosť. Ostrov Vrhovnjak je priamo oproti našej základne v Prišćapaci a jazda člnom k nemu trvá len 3-4 minúty. Vzhľadom k tomu, že Vrhovnjak je posledným v rade viacerých ostrovčekov a je orientovaný smerom na otvorené more, chodievame sem najmä pozorovať obyvateľov podvodnej fauny.

Nenáročný ponor začíname obyčajne z pokojnej zátoky s možnosťou kotvenia, kde sa môžu začínajúci potápači pokojne ustrojiť, skontrolovať a vydať v ústrety podvodných dobrodružstiev. Prvotný smer nášho postupu je na juh, prípadne juho-juho-západ.

 

 

Terén pokračuje kaskádovitým spôsobom až do stredných a väčších hĺbok. Ako naznačuje názov lokality, dno má stupňovitý (kaskádovitý) profil, keď ho tvoria menšie či vertikálne vyššie steny priam nabádajúce na prezeranie dier a puklín lúčmi našich bateriek.

Občas na Kaskádach vidíme zástupcov veľkých druhov článkonožcov akými sú homáre a langusty. Lokalita sa tiež vyznačuje jednoduchou orientáciou, keď ponor končíme na plytčine, priamo pod člnom a identickom mieste nášho vstupu do vody.

 

 

Lokalita Kaskády poskytuje svojím nenápadným spôsobom a jednoduchou logistikou príležitosť, absolvovať zaujímavý ponor pre začínajúcich ako aj skúsených potápačov.

 

 

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.