Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Koraly - Corall Point (Rt Ključ)

 

Poloha: výbežok mysu Ključ, ostrov Korčula

Hĺbka: 10 - 30 metrov

Zaujímavosti: kolónie pravých Červených koralov

Poznámka: nechytať, netrhať, nezbierať !

 

 

V závislosti na tom, aké kvalifikačné predpoklady (rozumej hĺbkové) spĺňajú naši potápači, vedieme ponor na tomto ojedinelom mieste. Pri potápaní na myse Ključ sa nám prirodzene núkajú dve možnosti realizácie tohto zostupu. Buď potápame jaskyňu, ktorú nazývame Katedrálou, nachádzajúcu sa v útrobách vápencového brehu, alebo stenu na západnej strane vchodového portálu.

Práve spomínaná západná stena Rt Ključu sa pýši Jadranským unikátom. Je ním výskyt pravého – Červeného koralu v hĺbkach, ktoré vám morskí biológovia rozhodne neuveria. Červený koral (Corallum rubrum) sa totiž za normálnych okolností vyskytuje len v hĺbkach 50 metrov a nižšie.

 

 

Ojedinelosť tohto miesta je v tom, že my na Korčuli môžeme pozorovať tieto živočíchy pripomínajúce skôr rastliny už v hĺbkach od 25 metrov a teda ešte v rámci limitov bežného rekreačného potápania!

Červené koraly môžeme vidieť ako dolu hlavou visiace „vetvičky“, väčšinou v rôznych balkónoch, výklenkoch a malých dutinách našej steny. Ide o živočícha vytvárajúceho si vápenatú schránku jasnočervenej farby, ktorá sa v minulosti hojne používala na výrobu šperkov.

 

 

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.