Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Jaskyňa pod krížom - Cave Under The Cross (Zvirinovik)

 

Poloha: ostrov Zvirinovik

Hĺbka: do 9 metrov

Zaujímavosti: jaskyňa s jazierkom a krasom

Poznámka: sem sa dostanú len vyvolení ...

 

 

Ďalším ponorom, ktorý v rámci potápačského balíčka ponúkame je jaskyňa „Pod krížom“ na ostrove Zvirinovik. Južná strana tohto ostrovčeka je celá popretkávaná rôznymi dierami, tunelmi a priechodmi. Jedným z nich je pomerne široký vchod do jaskyne, ktorú sme nazvali „Pod krížom“.

Vchod do jaskyne sa nachádza približne v 5-8 metrovej hĺbke. Je dostatočne široký na to, aby sa doň pretiahol potápač bez toho, že sa čo i len dotkne skál navôkol. Po tom, čo si mu oči privyknú na tmavé prostredie, môže začať objavovať krásy podzemia.

 

 

Chodba vedúca najskôr severným smerom je priestranná, umožňujúca plávať hoci aj dvojici potápačov vedľa seba. Jej dno dosahuje maximálnu hĺbku 9,5 metra a poskytuje ešte dostatok svetla prenikajúceho vchodom z otvoreného mora. Postupne sa zužujúca chodba ďalej mierne hĺbkovo klesá.

Po jej zahnutí východným smerom sa postupne stratí svetlo a potápača obklopí úplná tma. Vo svite svojich bateriek potápači uvidia množstvo krabov, garnáty a ďalšie kôrovce. Po približne 40 metroch je možné sa vynoriť v malom jazierku. Vzduch v tomto priestore je dýchateľný.

 

 

Charakter potápačského terénu a uzavretý priestor nám diktuje, aby sme tento ponor realizovali len so skúsenými potápačmi a na prísne individuálnom princípe, keď do jaskyne vstupujeme len v malej skupinke.

Jedinečný zážitok takéhoto vynorenia sa podporí pocit, že sa sem dostanú len vyvolení, ktorí ovládajú potápačský výstroj a techniku jeho používania. Aj keď budú zhora potápačov strašiť visiace korene stromov, jemná krasová výzdoba a bezprostredná interakcia s čistou prírodou sa postarajú o silný emotívny zážitok z tohto ponoru.
 

 

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.