Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Cuba Libre (Obljak)

 

Poloha: cca 500 m od základne

Hĺbka: 20 - 30 m.

Zaujímavosti: dlhá a nie veľmi hlboká stena s langustami

 

 

Obljak nie je pre nás veľmi vzdialená lokalita, pretože ju od našej základne delí len asi 4,5 Nm, ktoré náš čln hravo prekoná za menej ako 10 min. Názov ostrovčeka “Obljak” napovedá, že bude okrúhleho tvaru. A z toho zasa vyplýva, že kotviť v jeho blízkosti sa dá kdekoľvek a naše plavidlo môže zostať vždy na záveternej strane ostrova, ktorý sa tak môže pod vodou obzerať v oblúku. Ale najkrajšia je jeho stena na JV strane, kde zvykneme kotviť na kameňoch v 5 m hĺbke.

 

 

Ponor má mimoriadne jednoduchú logistiku. Od miesta kotvenia sa zanoríme smerom do hĺbky. Dno sa najskôr pozvoľna zvažuje až na úroveň 19-20 metrov hĺbky. Tam sa začína kolmá stena, ktorú navštevujeme z troch hlavných dôvodov:

- Po prvé stena nie je veľmi hlboká (asi len do 30 metrov), ale už v rozmedzí 26-28 metrov ponúka všetko, čo nachádzame na iných stenách rádovo o 10 metrov hlbšie.
- Po druhé, stena je veľmi dlhá. Veď často popri nej plávame hoci aj 30 min, až po hranicu bez-dekompresných časov.
- Po tretie, nikde v blízkosti respektíve “v dosahu” našej základne nie je šanca vidieť langusty väčšia ako na stene v blízkosti ostrovčeka Obljak.

 

 

A pretože si dobre pamätáme langusty, ktorými sme sa napchávali na našej potápačskej výprave na Kubu, nazvali sme túto lokalitu po nápoji, ktorého chuť mám aj pri písaní týchto riadkov na jazyku – “Cuba Libre!”

Po tom, čo sa nám na displejoch počítačov objaví vyčerpanie dispozičného času dusíka (NDL), zamierime diagonálne po podvodnej lúke smerom nahor smerom späť k nášmu člnu. Pochopiteľne, že nevynecháme ani bezpečnostnú zastávku v 5 m, ktorú si zvyčajne krátime na Jadrane hľadaním a “pozorovaním” chobotníc. Podnes tomu celkom nerozumiem, prečo je v Chorvátsku pod loďou “vždy” chobotnica. Ale to už je celkom iný príbeh – VIVA LA CUBA!

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.