Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Stena gorgónií - Gorgonia Wall (Vrhovnjak)

 

Poloha: len 0,7 Nm od základne v Priščapaci

Hĺbka: 35 a viac metrov, veľmi hĺboká lokalita !

Zaujímavosti: údolie ohraničené dvoma podvodnými svahmi, stena

 

 

Menej ako námornú míľu od našej základne sa nachádza ostrov Vrhovnjak. Potápať chodíme na jeho južnú stranu, alebo v prípade lokality Gorgónia Wall – Stena gorgónií na východný výbežok ostrova.

Pod vodou tu začína gigantické úbočie, posiate trsmi gorgónií. Práve vejáre týchto živočíchov, skôr pripomínajúcich rastliny, dodávajú tomuto miestu čarovnú atmosféru, ktorá evokuje až mimozemský nádych.

 

 

Ale každá minca má dve strany, tak aj naša lokalita Steny gorgónií má svoju tienistú stránku. Nevýhodou miesta a dôvodom, prečo sa na ňu väčšina rekreačných potápačov možno nikdy nepozrie, je hĺbka. Údolie totiž začína až v 37-38 metroch a tiahne sa do 50 plus hĺbkových metrov. Tým je táto lokalita predurčená pre veľmi skúsených potápačov, schopných sa bezpečne pohybovať na hraničných hĺbkach okolo 40 metrov.

Celkom iný spirit má miesto pre priaznivcov technického potápania, ktorí zvládajú hlboké ponory na umelých zmesiach plynov. Tí sa môžu na stene do sýtosti vyblázniť hľadaním homárov, langúst, stredomorských tresiek a obrovských slimákov.

 

 

Orientácia na lokalite je jednoduchá, keď pri zostupe stačí sledovať líniu stredovej osi východnej strany ostrova. Zo začiatku ma tvar akéhosi údolia, ktoré sa pod hĺbkou 38 metrov mení na pravotočivú stenu.

Výstup naspäť, sa dá preto začať v ktoromkoľvek okamihu s progresom do menšej hĺbky, keď blízkosť brehu značne zjednodušuje realizáciu stupňovitej dekompresie. Plávanie k člnu, zvyčajne zakotveného na myse ostrova spestria skutočne bohaté škôlky rýb, ktoré sa chodia sem na výbežok ostrova dokrmovať.


 


 

 

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.