Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Londýnsky most - London Bridge (Lukovac)

 

Poloha: východná strana ostrova Lukovac

Hĺbka: 3 - 30 metrov

Zaujímavosti: podvodný most

 

 

Na ostrove Lukovac väčšinou kotvíme na jeho východnej strane. Ostrou hranou, tvorenou podvodnou stenou je tu vymedzený akýsi pomyslený podvodný záliv, s priľahlými “minizálivmi”.

Hneď na začiatku ponoru, po zanorení sa doň, sa v neveľkej 5-metrovej hĺbke nachádza zaujímavý skalný útvar, pripomínajúci most. Jeho oblúk je na rozdiel od toho londýnskeho, na vrchole na niekoľko decimetrov prerušený. Aj tak však zrejme zaujme svojou priam majestátnou mohutnosťou. Málo ktorý potápač pri pohľade naň odolá pokušeniu tento „most“ podplávať, či sa naň aspoň rozkročmo postaviť.

 

 

Za ním, sa v útrobách ostrova otvára dvorana, z ktorej je možné sa preplávaním úzkeho tunela v podobe horizontálnej štrbiny, v hĺbke okolo 9 metrov dostať späť na otvorené more. Pravda, preplávanie tohto tunelu vyžaduje určitú dávku osobnej odvahy, aj keď samo o sebe nebezpečným nie je.

Ponor zvyčajne ďalej vedieme pozdĺž južnej steny ostrova, ktorá sa tiahne až do hĺbky cez 30 metrov. Zaujímavá je okrem iného aj niekoľkými zachytenými rybárskymi sieťami.

 

 

K lodi sa naspäť vraciame cez planinu, plnú stojatých skál pripomínajúcich náhrobky na cintoríne. Aj prepletanie sa pomedzi ne má síce svoju ponurú, ale veľmi špecifickú atmosféru.

Na Lukovac chodievame tiež preto, že nikde v okolí nevídame také veľké množstvo morských hviezdíc, ako práve tu. Markantný je aj väčší, než zvyčajný výskyt rýb, ktoré tu brázdia okolité vody. Možno to tušia aj rybári, ktorých tu často stretávame. Každopádne - len málokedy na tejto lokalite absentuje morské prúdenie. A kde je prúd, tam je aj potrava. Asi to vedia tak ryby, ako aj rybári.


 

 

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.