Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Stratené mesto - Lost City (Otočac)

 

Poloha: len 3 min člnom od základne

Hĺbka: 3 – 5 m

Zaujímavosti: atmosféra bájnej Atlantídy

 

 

Strateným mestom nazývame lokalitu na východnej strane ostrova Otočac. Zimné južné a juhovýchodné vetry za posledných pár sto rokov rozorvali brehy ostrovčeka a sformovali bizarnú skalnatú štruktúru. Tak ako je ostrovček zvrásnený na súši, je rovnaký aj pod vodnou hladinou. Vytvára tu dno plné kaňonov, veží, tunelov či otvorov. Vnímavému pozorovateľovi navodí atmosféru zabudnutého, alebo už v čase dávno strateného mesta minulosti.

Jeden z jeho kaňonov dokonca umožňuje, sa aj po niekoľkých desiatkach metrov plávania po hladine (či pod vodou), vynoriť sa vo vnútri ostrova. Jeho atmosféra preto veľmi pripomína scénu z niektorého sfilmovaného románu Julesa Verna, akými boli Tajuplný ostrov, či Dva roky prázdnin.

Ďalší z kaňonov má dno tvorené guľatým kameňmi, akoby tam ktosi vysypal nákladné auto plné štrku. Iným z prekvapení je, keď sa náhle pri brehu objaví na rovnom dne jama v tvare krátera, na dno ktorého sa dá vertikálne zanoriť.

Počas ponoru sa budeme hneď niekoľko krát predierať úzkymi puklinami, širokými práve tak, aby sa cez ne pretiahol jeden potápač. Aj preto ho realizujeme spôsobom, keď na čele pláva náš Divemaster a za ním jeden za druhým ako indiáni na bojovom chodníku ďalší potápači.

 

 

Ponor je v zásade veľmi plytký a tým vhodný aj pre úplných začiatočníkov. Aj tí si hrou na schovávačku a prepletaním sa pomedzi podvodné veže či imaginárne zbúraniská Strateného mesta môžu naplno užiť atmosféru bájnej Atlantídy.

„Stratené mesto“ ako toto miesto radi nazývame je dôkazom, že hĺbka nemusí byť tým rozhodujúcim faktorom, ktorý určí krásu či zaujímavosť ponoru.


 

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.