Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Východná zátoka - East Bay (Prišćapac)

 

Poloha: ponor z brehu, priamo zo základne v Priščapaci

Hĺbka: 1 - 18 metrov

Zaujímavosti: jadranská príbrežná fauna a flóra

 

 

Východnou zátokou nazývame ponor, keď naše plutvy plutvujú zo základne na polostrove Prišćapac smerom na východ popri pobreží korčule. Ponor sa ako inak, začína priamo na pláži, keď do vody vstupujeme pohodlne a bezproblémovo. Po zanorení sa, si to nasmerujeme k brehu ťahajúcom sa popod náš apartmánový komplex. Pravdepodobne pri výstavbe, zemných prácach, či iných úpravách terénu bolo popri pobreží do vody nahrnuté väčšie množstvo balvanov a kamennej hmoty.

Vďaka tejto mase materiálu, tu dnes máme niekoľko desiatok metrov dlhý “Hadriánov val”. Môžeme na ňom popri pobreží pozorovať ryby, kraby a často, najmä počas západu slnka aj murény, ktoré podobný terén priam vyhľadávajú. V orientácii na ňom ti môže poslúžiť tiež kanalizačná rúra, ktorá z hotela odvádza konečný “produkt” jeho čističky odpadových vôd ďaleko do mora.

 

 

Po tom, čo dosianeš koniec valu, môžeš ďalej smerom na východ pozorovať život pod hladinou Jadranského mora. Osobitným zážitkom sú húfy striebristých picov, šaragov či fratarov, ako znejú ich mená v chorvátštine. Nebojácne sú najmä žlto-pruhované salpy. Rovnako aj členitý terén po tvojej ľavici je zaujímavý svojimi výklenkami dutinami v pobreží.

Prezerať sa oplatí každá diera, pretože mnohé skrývajú údajne vraj veľmi inteligentné chobotnice. Tieto hlavonožce, schopné viečkami mrkať hľadaj najmä v otvoroch, pred ktorými je nahrnuté množstvo prázdnych mušlí drobných kameňov. Viac razy počas plávania pretneme skalné chrbty, akoby vyskladané z na hranu postavených skál a pripomínajúce “Chvost krokodílov”.

Po približne 15-18 min potápania sa pred tebou objaví vertikálne vztýčená skala v tvare ľudskej dlane s vystretými prstami. Nazvali sme ju “Herkulova ruka”. Smerom k pobrežiu jej okolie tvorí malý záliv s plytkým dnom. Zaujímavá je jeho farebnosť, belosť okolitých skál aj celková atmosféra.

 

 

Po tom čo si zaplávame ešte ďalej na východ nasleduje obrátka. Aby sa nám trocha zmenil terén, posunieme sa od našej na východ mieriacej trasy pri plávaní späť na základňu viac do hĺbky. Dno tu je trocha menej kamenisté s občasnými pieskovými úsekmi. Po ľavej ruke bude neptúnová tráva morských záhrad a tak budeš mať možnosť sledovať obe prostredia naraz. S trochou šťastia pod ktorýmsi kameňom objavíš spiacu raju, či nad trávou patrolujúcu sépiu.

Zmysel pre priestor a orientáciu ti cestou späť pomôžu navrátiť už spomínaná kanalizačná rúra aj betónové základne našich mooringových bójí.


 


 

 

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.