Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Nočný ponor - Night Dive (Prišćapac)

 

Poloha: z brehu, priamo zo základne v Priščapaci

Hĺbka: 1 - 18 m

Zaujímavosti: jadranská príbrežná fauna a flóra

 

 

Motívov na potápanie v noci je naporúdzi hneď niekoľko:
- spoznať už známe miesto v iných svetelných podmienkach,
- pozorovať živočíchov, ktorí vychádzajú na lov práve v noci a potme,
- vidieť svet pod hladinou vo farebnejších tónoch ako cez deň,
- zažiť trochu viac vzrušenia pod vodou…

Ale pridať môžeme pokojne aj bioluminiscenciu – svetielkovanie planktónu, určitú formu privátnosti a komornejší charakter ponorov bez stresu a ďalšie. Najlepším časom vstupu do vody je takých 20 min po západe slnka, ktoré je pre ryby a ďalšie živočíchy rozdeľovníkom medzi dňom a nocou.

 

 

Nočný ponor v Prišćapaci absolvujeme spravidla zo základne na východnej strane polostrova. Po celý deň tu plavidlá víria vodu, deti premiešavajú štrk a potápači ošúchavajú kamene, čoho výsledkom je veľa prirodzenej potravy pre mnohých zástupcov vodnej ríše, ktorí sa v noci prídu do zátoky nakŕmiť. Preto často ani nevychádzame zo zátoky a vlastne celý ponor vydržíme v jej akvatóriu, kde je navyše aj veľmi jednoduchá orientácia vzhľadom na osvetlenie hotela a Pizzerie či svetlá chodníka na polostrove.

A na čo sa môžeme tešiť? V prvom rade celý ponor bude akoby farebnejší a živší. Umelé sveto z našich lámp prinavráti rybám, červom, hubám, lastúrnikom ale aj predmetom ich prirodzenú farbu a tak sa zrazu pod vodou objaví aj červená, oranžová či ružová, ktoré cez deň pre fyzikálne vlastnosti vody často ani nevidíme.

 

 

Takmer pod každým kameňom uvidíme hadovky. Nie sú to príbuzné chobotníc, skôr patria k morským hviezdiciam. A keď už je reč o chobotniciach, z rodiny hlavonožcov určite uvidíme zopár kusov Octopus vulgaris (našej bežnej chobotničky) ale aj Octopus Macropus (nie práve fešanda medzi rybami). Práve v noci na rozdiel od denného svitu sa šance na vzhliadnutie sépií a kalamárov enormne zvyšujú!

Z článkonožcov našej pozornosti neutečie Krab pustovník, ktorí sa na svojom pancieri ponesie jednu či viac pŕhlivých sasaniek, ktoré ho svojimi pŕhlivými vláknami chránia pred dobiedzaním dravcov. A oni sa za to povozia na jeho ulite - krásna symbióza!

A sme pri dravcoch. V prvom rade ladne plávajúce úhory. Vyzerajú síce ako hady ale sú to ryby a navyše šikovní lovci. Podobne ako ich vzdialené príbuzné hrozivo vyzerajúce murény. Cez deň ich vídame zalezené v dierach, ale v noci často pri love vychádzajú aj von.

Nezabudni sa počas ponoru obzerať nielen po dne, ale namier lúč svojej baterky aj smerom nahor. Uvidíš trblietanie sa tisícov rybičiek nádherným kovovým odleskom. Asi sa ťa tiež budú menej báť a podídu bližšie si obzrieť toho zvláštneho tvora, z ktorého vychádzajú v pravidelných intervaloch bublinky.


 


 

 

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.