Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Žraločia škôlka - Shark Nursery (Stupa)

 

Poloha: len 5 min člnom od základne

Hĺbka: 3 - 35 metrov

Zaujímavosti: žraločie “vajíčka”

 

 

Na ostrov Stupa chodievame najmä kvôli zástupcom morskej fauny. Nikde inde, v tesnom okolí našej základne niet toľko rýb a ďalších živočíchov, ako na severnej a západnej strane tohto ostrova.

Kotvište a tým aj východzie miesto nášho ponoru volíme v na druhu a intenzite vetra, ale najčastejšie ním býva už spomínaný západný výbežok ostrova, nazývaný po chorvátsky tiež “punta”. Odtiaľ vedieme ponor pozdĺž severného brehu, najskôr v stredných hĺbkach do 15-18 metrov a po niekoľkých minútach zamierime aj hlbšie do 30 metrov na hranicu rekreačného potápania.

 

 

Dôvodom sú žraloky. Napriek vyhláseniam turistických združení, aj v Jadranskom mori sa tak ako v každom mori sveta vyskytuje hneď niekoľko druhov žralokov. Z nich najbežnejším je tzv. Žralok mačkovitý. Svojim vzhľadom, najmä vďaka úzkemu tvaru očí skutočne pripomína menovanú domácu šelmičku.

V ideálnych podmienkach dorastá až do 1,5–1,7 metra. Bežnými sú jedince s dĺžkou 60–70 cm. Mačka nepatrí medzi živorodé druhy. Rozmnožuje sa kladením vajíčok, ktoré majú tvar kožovitého vaku torpédového tvaru. Samička ho akýmsi záhadným spôsobom pripevní viazaním „vajíčok“ o vetvičky koralov, húb či priamo na skalu všade tam, kde je voda prúdiaca a dostatočne živá.

 

 

Na Stupe vídame žraločie „vajíčka“ v rozličnom štádiu vývinu, od embryonálnych foriem až po takmer „dokončené“ jedince tesne pred vyliahnutím. Nezabudni si na tento ponor vziať so sebou aj svetlo. Nasvietením vajíčka zozadu budeš mať príležitosť vidieť ozajstného živého žraloka, divoko sa vlniaceho v tomto zárodočnom obale.

Po tom, ako navštívime žraločiu škôlku sa vydáme po podvodnom svahu smerom nahor do plytšej vody a popri brehu sa smerom na západ dostaneme späť k nášmu plavidlu. Na konci sa vždy aspoň na chvíľu zdržíme na spomínanom západnom výbežku ostrova, ktorý je charakteristický zhlukom obrovských balvanov, ktoré sa stali útočiskom aj väčších druhov rýb. 

 

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.