Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Stupa juh - Stupa South (Stupa)

 

Poloha: ostrov Stupa

Hĺbka: 20 - 36 metrov

Zaujímavosti: takmer kolmá stena

Poznámka: trpezlivosť pri hľadaní veľkých rýb sa opláca…

 

 

Najzápadnejší z príbrežných ostrovov neďaleko Prižby sa nazýva Stupa. Najmä jeho vonkajšia strana sa honosí skvelým potápačským potenciálom. Ponor zvyčajne začíname z najzápadnejšieho výbežku ostrova, južným smerom “akoby” na Lastovo.

Zo začiatku trávnatý, mierne sa zvažujúci terén sa od 20 metrovej hĺbky mení na schodovitú stenu. „Stupa“ je v týchto miestach pod vodou jednoducho „stupňovitá“. Kaskádovitý potápačský terén, je vzhľadom na geografickú polohu ostrova, ktorý je posledným v rade, bohatý na zástupcov morskej fauny aj flóry. Istotne k tomu prispieva aj častá prítomnosť prúdenia.

 

 

Nezriedka sme práve v týchto miestach stretli pomerne nezvyčajné ryby akými boli: raje, Zeus faber nazývaný v chorvátsku Kovač, ba dokonca raz aj Mesačníka – Mola mola!

Nepísaným a nikým nevoleným kráľom tejto oblasti je slušne urastená garupa, ktorý nás čaká na „svojom štande“. Je tmavý s množstvom hnedých škvŕn na tele a s prekrásnou hrebenatou plutvou na chrbte. Kto má šťastie a vie sa nenápadne pohybovať, uvidí ho vonku pred stenou s prehľadom patrolovať. Iní sa budú musieť uspokojiť len s pohľadom na jeho chvost, keď sa pred objektívmi aparátov schová vo svojej diere.

 

 

Zaujímavým je aj samotné miesto nášho kotvenia, keď kotvu hádžeme na miesta, na ktorých sú roztrúsené obrovité skaly, poskytujúce úkryt a životné prostredie našim podvodným kamarátom – rybám, článkonožcom a ďalším.

Oplatí sa preto nechať si na koniec ponoru pár desiatok barov tlaku vo fľaši na objavovanie tohto kúsku Jadranu.


 

 

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.