Pro Dive ChorvŘtsko 
 

Biela lagúna - White Lagune (Pržnjak)

 

Poloha: medzi ostrovmi Mali a Veli Pržnjak

Hĺbka: 3 - 50 metrov

Zaujímavosti: stena s lesmi gorgónií a kaňon plný črepín z amfor

 

 

Lokalita, ktorú sme pomenovali Bielou Lagúnou sa nachádza neďaleko pri ostrovoch Mali a Velki Pržnjak. Náš čln obyčajne zakotvíme v strede, medzi oboma spomínanými ostrovčekmi. Ocitneme sa tak vo svetlo tyrkysovej vode, spod ktorej presvitá snehobiely piesok na dne lagúny.

Lokalita je vhodná nielen pre začínajúcich a technickejšie ladených potápačov, ale často sem nosíme aj plavcov, šnorchlistov, či jedincov s dobrodružným srdcom. Obyčajne býva v lagúne teplejšia voda ako v okolí a navyše prírodné podmienky na tomto kotvisku nás chránia od silnejšieho vetra prakticky zo všetkých strán.


 

Ponor začíname z 2-3 metrovej hĺbky lagúny smerom na juh. Po dvoch terasách (v 5 metroch a 10 metroch) sa dostávame na hranu steny odkiaľ sa preklápame do vertikály. Už od 13 metrovej hĺbky si naplávame do kaňonovitého útvaru, na dne ktorého je niekoľko stovák črepín z amfor gréckeho typu.

Bohužiaľ sa tu nenachádzajú celé kusy, ani hrdlá s typickými dvojitými ušami. Možno sme sem prišli pár desiatok rokov neskoro…. Aj tak však pri pohľade na také množstvo úlomkov začína naša fantázia pracovať: “aká že loď sa tu pred tisícročiami potopila…”, “čo bolo príčinou jej skonu...”, a pod.


 

Črepiny pokračujú až po našu hraničnú hĺbku 36 metrov a tak otázka či by mohli byť hlbšie aj zachovalejšie kusy, zostáva visieť vo vzduchu (respektíve vo vode) nezodpovedaná…….

Ponor pokračuje na stene južne od ostrova Veli Pržnjak, ktorú zvyčajne potápame z iného východzieho miesta. Stena je takmer kolmá a padá až do hĺbok cez 50 metrov. Nezriedka tu vídame langusty a samozrejme vejárovité gorgónie sú vždy úchvatné.

Krása steny a čistá voda majú na svedomí, že zostupy na tejto lokalite končia prakticky vždy na hrane pre rekreačné potápanie prípustných bez-dekompresných limitov časov ponoru. Naspäť sa pritom netradične vraciame tou istou cestou, akou sme sa zanárali, aby sme si amfory mohli ešte raz v pokoji a precízne prezrieť.

Rutinná bezpečnostná zastávka sa realizuje veľmi pohodlným spôsobom v blízkosti nášho člna na práve 5 metrov hlbokej terase.

 

 

  Aronnax © 2010 - Všetky práva vyhradené.