Pro Dive ChorvČtsko 

Neufeld am See - Rakúsko

 

Potápanie na známej lokalite viedenských potápačov

 

 

Sviatočný deň 15.9.2011 sme využili na výlet za potápaním na neďaleké jazero v rakúskom meste Neufeld na rieke Leitha. Na vydarenej akcií sa zúčastnilo až 18 ľudí, z toho 15 potápačov.

 

Jazero leží v nadmorskej výške 223 metrov. Jeho rozloha je 1km2. Je to bývalá hnedouhoľná povrchová baňa, postupne zaplavená priesakovou vodou. Voda je čistá, kvalitná, takmer pitná.
Príprava výstroja a prezliekanie prebieha na parkovisku pred hlavným vchodom do areálu. K dispozícií sú (tak ako býva koniec-koncov v Rakúsku zvykom) samozrejme čisté toalety s tečúcou teplou vodou.


Maximálna hĺbka jazere je 23,5 metra, teplota vody sa pohybuje od 24 v lete na hladine, až po približne 4-10 stupňov na dne celoročne. Vo vode sú výukové plošiny, pospájané lankami, sochy či potopené loďky, rúry, keson ... Potápanie je vhodné tak pre začiatočníkov ako aj pokročilých potápačov.


Žije tu množstvo rakov, kaprov, šťúk, sumcov, úhorov, ale nechýbajú ani ostrieže, slnečnice, či iné ryby. Ryby a raky nie sú plaché a tak sa stávajú vhodnými objektmi na fotografovanie.
Po ponore si nikdy neodpustíme malý gastronomický prehrešok vo forme veľkého viedenského rezňa v neďalekom Schnitzel Hause.

 

Fotky z výjazdu umiestnime čoskoro aj na našom webovskom albume.

 

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom