Pro Dive ChorvČtsko 

Zelená voda + lyže

 

Potápanie pod ľadom a lyžo/snowboardo/snowscootrovačka.

Víkend 13.-14.2.2010 sme mali naozaj bohatý na zážitky. Najskôr sme sa ponorili pod zamrznutú vodnú plochu jazera Zelená voda. Vzhľadom na neveľkú hĺbku až 2 metrov (!) a maximálneho času ponoru 20 min (!), sme si po výdatnom rehydrovaní organizmu aj napriek všetkým potápačským pravidlám trúfli na presun až na Veľkú Javorinu a zalyžovali sme si.

 

Ponor

Bol veľmi príjemný. Aspoň tak nazývame v klube Aronnax ponor pod ľadom, ak niekam prídeme „na hotové“ a nemusíme sa trápiť so sekaním otvoru v ľade. Naša vďaka patrí trenčianskym chalanom z okolia Paľa Rapana, ktorí sa s pomocou motorovej píly s týmto problémom hravo vysporiadali. K tomu komfort Unimobunky len pár metrov od vody, no proste „hotelový servis“.

Pod vodu sme šli v dvojiciach či trojiciach. Akvatórium nás prekvapilo úkazom, keď voda tvorila len asi metrovú vrstve pod ľadom. Nižšie bolo už len pomerne husté rastliny, čo nám umožnilo cvaknúť zopár zaujímavých záberov. Ale plávať sme mohli prakticky len v tejto úzko vymedzenej výške vodného stĺpca. Inak pohoda. Zopár ostriežov, zaujímavý lom svetla, najmä v okolí záložného otvoru v ľade a po ponore zaslúžený drink.

 

Lyžovačka

V duchu nesprávneho Dive & Ski sme po príchode na Holubyho chatu pod Veľkou Javorinou zhodilipodoblečenia sucháčov vymenili za otepľovačky a kombinézy, schmatli lyže a snowboardy a jazdilo sa. Dokonca sa našli takí, čo dali prednosť bežkám. Úplní extrémisti si vzali čosi, čo vyzerá ako kríženec bicykla a skateboardu, so zložitým názvom Snowscooter.

 

Večera

Vrcholom dňa potom boli fantastické údeno-pečené bravčové kolená gigantických rozmerov. K tomu všetko čo sa patrí (baranie rohy, chren, feferónky, mäkučký chlebík.....veď to istotne poznáš). Dá sa to na tomto svete vydržať! Tešíme sa na ďalšie podobné akcie.


 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom