Pro Dive Chorvčtsko 
 

Juhoafrická republika

 

Južná Afrika rozhodne patrí medzi destinácie, ktoré sa budú našincovi javiť ako nevšedné. Ale JAR to nie je len Kapské mesto a Stolová hora. Vidieť treba Krugerov národný park, posedieť na Myse Dobrej nádeje či navštíviť mesto Gold Reef, podnes pripomínajúce slávu zlatej horúčky. My sem jazdíme najmä za atraktívnym potápaním.

 

Náš tip

Veľkého bieleho žraloka sa dá za mimoriadne šťastnej zhody okolností zazrieť vo všetkých moriach sveta. Ale len v Južnej Afrike sa to dá bezpečne a pri dôslednom plánovaní, aspoň s akou-takou nádejou, že to stihneš počas jednej dovolenky.


Základné informácie

Oficiálny názov: Juhoafrická republika
Hlavné mesto: Pretória
Rozloha: 1 219 912 km2
Mena: juhoafrický rand
Časové pásmo: Slovensko 0 (+1) hod


Obyvateľstvo

Počet obyvateľov: 49 052 489 (2009)
Národnostné zloženie: černošské obyvateľstvo (78%), Európania (9%)
Náboženstvá: kresťania (78%), hinduisti, moslimovia
Jazyky: angličtina, afrikánčina, 9 černošských jazykov


Podnebie

Subtropické pozdĺž východného pobrežia, slnečné teplé dni aj v zimnom období, hoci chladné noci; klimatické podmienky sú rozdielne vzhľadom na nadmorskú výšku


Vstupné formality

Na turistické a obchodné cesty občanov SR do JAR do 30 dní nie je potrebné vízum. Juhoafrický imigračný zákon vyžaduje, aby cestujúci pri vstupe do krajiny mal pre účely úradných záznamov vo svojom pase aspoň 1 (MZV odporúča 2) voľnú vízovú stranu. Ak táto podmienka nie je splnená, juhoafrické imigračné orgány často nekompromisne neumožnia vstup do krajiny a cestovateľa najbližším letom vrátia späť.
V prípade dlhšieho pobytu a na cesty za iným účelom treba požiadať o vízum na zastupiteľskom úrade Juhoafrickej republiky (JAR) vo Viedni.
Na území JAR je možné vízum predĺžiť na Ministerstve vnútra JAR v Pretórii alebo na jeho expozitúrach vo väčších mestách .
Pri vstupe na územie JAR sa vyplňuje dotazník o dobe a účele pobytu.
Prihlasovacia povinnosť v JAR nie je.
Za dostatočné finančné zabezpečenie pobytu je považovaná suma 200 USD na osobu a týždeň.
Všetci cestujúci (starší ako jeden rok) prichádzajúci z oblastí endemického výskytu žltej zimnice, resp. prechádzajúci cez tieto oblasti v rámci ich cesty do Juhoafrickej republiky, sú povinní preukázať sa pri vstupe na územie Juhoafrickej republiky platným potvrdením o očkovaní proti tomuto ochoreniu (Yellow Fever Certificate).


Diplomatické zastúpenie

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Južnej Afrike - Pretória
930 Arcadia Street, Arcadia, Pretoria, South Africa
P.O.Box 12736, Hatfield 0028, Pretoria, South Africa
Telefón: ++27-12-3422051/2
Diplomatická služba pre občanov SR v núdzi: ++27-83-304 1599
Fax: ++ 27-12-3423688
E-mail: slovakemb@telkomsa.net
Internet: www.mzv.sk/pretoria


Bezpečnostné riziká

Južná Afrika patrí medzi krajiny s vysokým výskytom násilnej trestnej činnosti. Potrebné je preto úzkostlivo dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti. Odporúčame cestovať v uzamknutom vozidle, s oknom spusteným max. do polovice, držať sa hlavných ciest, vyhýbať sa chudobným predmestiam a centrám veľkomiest, nejazdiť v noci, bez vopred zabezpečeného nocľahu, necestovať stopom a nezastavovať stopárom ani v prípade porúch iných automobilov na ceste (môžu byť fingované). Počas cesty treba oddychovať na čerpacích staniciach a v motorestoch. Služby mestskej hromadnej dopravy sú obmedzené. Vôbec neodporúčame cestovať prímestskými vlakmi ani mestskými mikrobusmi (taxi), ktoré slúžia ako verejná doprava najmä černošskému obyvateľstvu a všeobecne sú v nevyhovujúcom technickom stave. Turisti sú často cieľom násilnej trestnej činnosti, preto netreba na seba zbytočne upozorňovať drahými fotoaparátmi či videokamerami. Pri ozbrojených lúpežiach netreba klásť odpor. Riziko strát finančných prostriedkov je možné podstatne znížiť používaním úverových kariet a cestovných šekov.

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom