Pro Dive Chorvčtsko 
 

Sudan

 

Sudán je krajina, ktorej návšteva nesie so sebou určité bezpečnostné riziká. Napriek tomu, tam niekoľko safari lodí z Egyptskej strany Červeného mora pláva. Dôvodom takéhoto „dobrodružného“ konania je najmä skutočnosť, že jeho vody ukrývajú neskutočnú krásu. Výnimočne takúto plavbu loďou Cassiopeia organizuje aj naša CK.

 

Náš tip

Potápačskou klasikou pri ponoroch v sudánskych vodách Červeného mora, sú bezpochyby zbytky slávnej Cousteauovej základne na útese Sha´ab Rumi, neďaleko prístavu Búr Sudán. V hĺbke 15 metrov tu spočíva dnes už vlastne len vrak podmorského obydlia, v ktorom v roku 1963 strávilo päť mužov viac než mesiac plniac výskumný program v rámci projektu Conshelf 2.


Základné informácie

Oficiálny názov: Sudánska republika
Hlavné mesto: Chartúm
Rozloha: 2 505 810 km2
Mena: sudánsky dinár
Časové pásmo: Slovensko +1 hod


Obyvateľstvo

Počet obyvateľov: 40 218 456 (2008)
Národnostné zloženie: Arabi (39%), africké národnosti (52%), Bédžovia (6%)
Náboženstvá: rímskokatolícke (97%)
Jazyky: arabský (úradný), núbijský, Ta Bedawie, rôzne dialekty nilótskych, hamitických a sudánskych jazykov, anglický


Podnebie

Sever krajiny má typické horúce púštne počasie, zrážok je minimum, najviac padá na juhu a zvyčajne v období medzi aprílom a októbrom. Teploty sú vysoké v každom mesiaci a kdekoľvek. Dokonca v januári sú teploty nad 30°C, v noci teploty klesajú na 25°C. Vlhkosť vzduchu je citeľná len na juhu krajiny.


Vstupné formality

Slovenskí občania potrebujú pre vstup do Sudánu cestovný pas a platné víza. Cestovný pas musí mať platnosť minimálne 6 mesiacov od dátumu vstupu do Sudánu. V cestovnom pase nesmie byť udelené izraelské vízum. Občania SR môžu požiadať o udelenie víza ne veľvyslanectve Sudánu vo Viedni.
Žiadateľ musí predložiť na veľvyslanectve potvrdenie o rezervácii ubytovania a spiatočnú letenku. V prípade obchodnej cesty je potrebné preložiť list pozývajúcej organizácie s cieľom pobytu, jeho predpokladanou dĺžkou a finančným zabezpečením. Kópia zoznamu iných kontaktov v Sudáne sa doporučuje predložiť.
Doba na vybavenie víza je zvyčajne 14 dní. V mimoriadnych prípadoch (pri obchodných cestách) je možné požiadať o vízum na veľvyslanectve Sudánu v Káhire. Medzinárodný očkovací preukaz sa nevyžaduje. Môže sa stať, že pohraničné orgány budú vyžadovať od návštevníka potvrdenie, že nie je nositeľom vírusu HIV, alebo vírusu Ebola.
V žiadnom prípade sa nedoporučuje cestovať do Sudánu bez platného víza. Získať vízum na letisku po prílete nie je možné a väčšina leteckých spoločností neprevezme na palubu cestujúceho bez víz.
Každý individuálny návštevník sa musí zaregistrovať v priebehu 7 dní na oddelení cudzineckej polície Ministerstva vnútra Sudánu. V prípade pobytu v ubytovacom zariadení plní ohlasovaciu povinnosť ubytovacie zariadenie.

 

Diplomatické zastúpenie

SR nemá v Sudáne diplomatické zastúpenie.
Príslušným je Veľvyslanectvo SR v Káhire, Egypt.
3, Adel Hussein Rostom Str.
11794 Káhira
Egypt
Tel. č.: +20-2/ 3358240, 3357544, 3376901, +20-122171845
Fax: +20-2 / 3355810
E-mail: zukahira@tedata.net.eg

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom