Pro Dive Chorvčtsko 
 

Chorvátsko

 

Občas počujeme v našej CK vety typu: „Potápanie v Chorvátsku je drahé.....“ „Za tie peniaze môžem ísť už aj do Egypta.....“. Iste, Chorvátsko je krajinou intenzívne sa pripravujúcou na vstup do Európskej únie. Ceny, priamo sa dotýkajúce turistického ruchu má už niekoľko rokov nastavené tak, aby neurážali obyvateľov „starej“ Európy, pre ktorých sú primerané a nevyvolávajú dvíhanie obŕv.

Pre nás, “nových“ Európanov, sa môžu zdať premrštené. Navyše sme zaťažení spomienkami na časy, keď sme za staručkou 105-kou ťahali vozík s kompresorom, náklad lunchemeatov a poľský Gryf (značka skvelých nafukovacích člnov). Potápanie aj 2-3 týždenný pobyt na Jadrane stál oproti dnešným cenám bagateľ.
V súčasnosti, kedy sa všetko vôkol nás až nepríjemne zrýchľuje, sa však nároky bežného turistu veľmi zvýšili. A tomu zodpovedá aj cena.

Pripúšťame, že potápanie v Červenom mori sa rozhodne nedá porovnávať s bežnými mediteránskymi podmienkami. Istotne nie, čo do rozmanitosti či počtu živočíšnych druhov. Ale bežný rekreačný potápač neráta kvalitu ponoru len gramážou rýb. Vnímavý jedinec, si vždy nájde kúsok nového sveta, hodného objavov. Veď často už niekoľko metrov od brehu nachádzame neuveriteľný makrosvet, ktorého pozorovanie tak blahodárne vplýva na očistu duše.

Skvelé možnosti ponúka Jadran aj na tréning nových potápačských zručností, alebo zážitkov z nočných či vrakových ponorov. Osobitným dôvodom na potápačskú dovolenku na Jadrane sa môže stať Vaša chuť priviesť svojich priateľov či rodinných príslušníkov k potápaniu, na ktoré je väčšina potápačských centier výborne pripravená.

Porovnávať sa dá pochopiteľne len porovnateľné. Pre subjektívny pohľad potápača, sa situácia môže dosť zmeniť v momente ak vylezie z vody. Aj keď exotický nádych Egypta má svoje nepopierateľné čaro, väčšina potápačov tam bola opakovane a stráca záujem o prechádzky po púšti, či všade prítomných staveniskách a smetiskách. Chorvátsko je naproti tomu asi vhodnejšie na letnú dovolenku s celou rodinou, vrátane detí a seniorov. Poskytuje nádhernú vodu, čarovné zeleňou posiate ostrovy a nám príbuzný jazyk aj kultúru.

 

V Chorvátsku organizujeme zájazdy loďami, na bicykloch a v neposlednej rade prevádzkujeme potápačskú základňu na Korčuli.

Náš tip

Dovolíme si na tomto mieste citovať, nám sympatický slogan z niektorých bilboardov: „Viete kde je Slovenské more? No predsa v Chorvátsku“ !


Základné informácie

Oficiálny názov: Chorvátska republika
Hlavné mesto: Záhreb
Rozloha: 56 542 km2
Mena: chorvátska kuna
Časové pásmo: Slovensko 0


Obyvateľstvo

Počet obyvateľov: 4 489 409 (2009)
Národnostné zloženie: Chorváti (89%), Srbi, Slovinci
Náboženstvá: väčšina obyvateľstva sa hlási k rumunskému pravoslávnemu vierovyznaniu. Časť obyvateľstva (asi 5 percent) sú rímskokatolíci a rovnaká časť sa hlási ku gréckej pravoslávnej cirkvi.
Úradný jazyk: chorvátčina


Prevládajúce podnebie

Na severe mierne kontinentálne, na juhu stredomorské so suchými letami.


Vstupné formality


Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz.

 

Veľvyslanectvo

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Záhrebe
Veleposlanstvo Slovačke Republike
Prilaz Gjure Deželica br. 10
10000 Zagreb
E-mail: slovak.emb@zg.t-com.hr
Webová stránka: www.mfa.sk/zu

Dôležité telefónne čísla

Predvoľba: 00385
Prvá pomoc: 94
Polícia: 92
Požiarnici: 93
Pomoc na ceste: 987

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom