Pro Dive Chorvčtsko 
 

Filipíny

 

Na Filipíny organizujeme výjazd raz ročne. Ide o potápačsko-relaxačný pobyt na ostrove Sangat. Pozri tiež: Sangat na Filipínach v sekcii produktov našej CK. Je dovolenkou typu, keď si jej účastníci môžu sami zvoliť pomer „dobrodružstva“ k pokoju a oddychu , mieru spoznávania krajiny či počtu ponorov.

 


Náš tip

Coron Bay uprostred tropického Juhočínskeho mora je vyhlásenou lokalitou rekreačného, aj technického potápania na vrakoch. Bolo by škoda ju nenavštíviť, keď už si potápač a zavítaš do tejto oblasti sveta........

 

Základné informácie

Oficiálny názov: Filipínska republika
Hlavné mesto: Manila (10 mil.)
Rozloha: 300 076 km2
Mena: filipínske peso (PHP); 1 PHP = 100 centavos
Časový posun: + 7 hodín


Obyvateľstvo

Počet obyvateľov: 84 600 000
Národnostné zloženie: Filipínci malajského pôvodu 96%, Číňania 1%, ostatní 2 %
Náboženstvo: rímsko-katolické 84%, muslimské 5%, Aglipayan 5% (kresťanské hnutie), protestanti 4%, ostatní 2%
Gramotnosť: 97%
Úradný jazyk: filipínština, angličtina


Podnebie

Na Filipínach je po celý rok horúco a vlhko. Tri ročné obdobia: obdobie dažďov (jún – október), zimné suché obdobie (november – február), letné suché obdobie (marec – máj). Bežné sú tajfúny, povodne, zemetrasenia a zosuvy pôdy. Obdobie tajfúnov a povodní trvá od mája do novembra. Najlepšie obdobie na návštevu je od decembra do mája, kedy je chladnejšie a vlhkosť vzduchu je nižšia.


Vstupné formality

Slovenskí občania môžu na územie Filipín vstúpiť bez víz, ak ich pobyt bude kratší ako 21 dní. Pri vstupe je potrebné predložiť cestovný pas platný o 6 mesiacov dlhšie ako je doba plánovaného pobytu. V prípade jeho predĺženia, udeľuje potrebné povolenie: The Philippine Bureau of Immigration and Deportaton (Magallanes Drive, Intramuros, Manila – www.immigration.gov.ph .) Povolenie môže byť udelené na dodatočné dva mesiace pobytu. Žiadosť sa podáva 7 dní pred termínom ukončenia platnosti pôvodného povolenia.


Konzulát

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Indonézii.
Jalan Profesor Mohammad Yamin 29
1368, Jakarta 103 10

Honorárne konzuláty SR:
Second Floor ANR Building 213
Rizal Avenue
Ext.: between II. and III. Avenue
Kalokaan City
The Republic of the Philippines
tel.: 0063/362 4231, 361 8683-4
Indonézia
Tel. č.: 0062/21/3101068, 0062/21/3101180
Fax: 0062 21 3101180
E-mail: slovemby@indo.net.id
Web: www.jakarta.mfa.sk


Dôležité telefónne čísla

Tiesňová linka: 166/117
Záchranná služba a rýchla policajná asistencia: 117
Filipínska národná polícia: 7230401, 7253245
Hasiči: 8162553
Informácie o telef. číslach: 114


Očkovanie

Povinné nie sú žiadne očkovania. Pri cestovaní sa hodí očkovanie proti žltačke. Riziko malárie je v turistických oblastiach Filipín (Manila, Boracay, Mindoro) relatívne malá, profylaxia antimalárikami je na individuálnom zvážení každého cestovateľa. Pre podrobnejšie informácie pozri: http://vakciny.net/CIZINA/Asie/filipiny.htm


Nápoje a strava

Filipínska kuchyňa je zmesou čínskych, malajských a španielskych kuchýň. Jedlá sú obvykle servírované všetky naraz, teplota pokrmu nebýva rozhodujúca. Je sa prevažne lyžicou a vidličkou, tradičné stolovanie na banánovom liste a s prstami miesto príboru sa dostáva v poslednej dobe viac do módy (tradičné reštaurácie typu kamayan). Hlavnou prílohou je ryža. Národným nápojom je pivo, najznámejšou značkou je San Miguel. Veľmi silné je pivo značky Red Horse. Obľúbený je rum miestnej značky Tanduay.

Národné špeciality:
Lechon (grilované prasiatko) sa pripravuje počas rodinných osláv.
Kare-kare (kúsky mäsa v arašidovej omáčke) ochutené kreveťou pastou (bagoong).
Sinigang (zvyčajne rybacie mäso v kyslom náleve).
Adobo (bravčové alebo kuracie mäso dusené v sójovej omáčke s octom a cesnakom).
Morské plody ako bangus, kraby, krevety, ustrice, tuniaky a homáre sú neuveriteľne lacné, chutné a vždy čerstvé.


Turistický ruch

Filipíny tvorí viac ako 7.000 ostrovov, ktoré sú populárne svojím 85 miliónovým obyvateľstvom. Hlavným mestom je Manila s populáciou 10 miliónov ľudí.

Filipínske ostrovy sú rozdelené do troch hlavných častí: Luzon, Visavas a Mindanao. Luzon je hlavný severný ostrov. Je to miesto, kde by ste našli Manilu. Visavas je stredný zhluk ostrovov s tropickými plážami roztrúsenými všade v horúcom mori. Mindanao je najjužnejšia skupina ostrovov a má rozmanitú topografiu.

Krajina je označovaná ako mnohokultúrna. Skutočne, na Filipínach na východe stretnete západ. Pôvodný obyvatelia sú Indonézania a Malajčania. Prevláda tu element Číny a Španielska. História amerického zákonu a kontakt s veľkoobchodníkmi a prepravcami vyvrcholilo v unikátnu zmes východu a západu, čo sa týka vystupovania a kultúry obyvateľstva Filipín.

Filipíny sú stále jedným z veľmi dobre držaným tajomstvom medzi cestovateľmi. Krajina je domovom veľkolepých koralových pásiem populárnych očarujúcou rozmanitosťou divokého života a kultúry. Kraj sám o sebe je veľmi rozmanitý a má nesmierne rozľahlé pásmo ryžových terás, aktívnych sopiek, tropických dažďových lesov, skrytých riek, prekvapujúcich jaskýň a ostrovčekov čo objavuje návštevník ako stratený raj.

Rozpätie teploty vody sa pohybuje medzi 25 a 30o C celý rok. Mnoho z malých ostrovčekov sú neobývané a stále nemajú žiadny názov.


Manila

Je pestrofarebnou a nápadnou metropolou. V kontraste s pokojnosťou ostrovného života, hlavné mesto Manila je známe svojou aktivitou. Pestrofarebné džípy poznáme ako jeepneys a sú najbežnejším spôsobom transportu na Filipínach. Filipínci sú výborný umelci, stavajú tieto Jeepneys sami, a sami ich aj zdobia. Trojkolka je typickým filipínskym spôsobom transportu na krátke trasy. Na niektorých zo strmších častí Palawanských štrkových ciest budete potrebovať pomoc s tlačením vozidla.

 

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom