Pro Dive Chorvčtsko 
 

Mozambik

 

Cestovný ruch v Mozambiku neustále rastie a krajina sa pomaly stáva jednou z najúspešnejších v Afrike. My jazdíme do Mozambiku za skvelým potápaním.

 

Náš tip

Niektoré zo zástupcov morskej fauny je možné vidieť najľahšie práve v týchto vodách. Mesačné ryby, veľrybieho žraloka a ďalšie.


Základné informácie

Oficiálny názov: Mozambická republika
Hlavné mesto: Maputo
Rozloha: 801 590 km2
Mena: mozambický metical
Časové pásmo: Slovensko 0 hod.


Obyvateľstvo

Počet obyvateľov: 21 284 700 (2008)
Národnostné zloženie: Afričania (99%) (národnosti Makhuwa, Tsonga, Lomwe, Sena, a iné), Európania, Indovia
Náboženstvá: katolíci (24%), moslimovia (18%), animisti
Jazyky: angličtina, afrikánčina, 9 černošských jazykov


Podnebie

Subtropické pozdĺž východného pobrežia, slnečné teplé dni aj v zimnom období, hoci chladné noci; klimatické podmienky sú rozdielne vzhľadom na nadmorskú výšku


Vstupné formality

Slovenskí občania môžu vstúpiť na územie krajiny na základe platného cestovného pasu (s platnosťou 3 mesiace po vstupe do krajiny), víza a hotovosti (minimum 50,-USD na deň v bankovkách).
Pri vstupe do krajiny treba deklarovať všetky valuty a v prípade vstupu do krajiny z infikovaných oblastí sa vyžaduje potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici.
Občania SR môžu požiadať o vstupné vízum na veľvyslanectve Mozambiku so sídlom v Berlíne alebo na ktoromkoľvek veľvyslanectve Mozambiku v zahraničí. Pre podrobnejšie informácie týkajúce dlhodobých pobytov v Mozambiku sa odporúča kontaktovať mozambické veľvyslanectvo príslušné pre SR so sídlom v Berlíne.


Diplomatické zastúpenie

SR nemá v Mozambiku diplomatické zastúpenie. Príslušným je Veľvyslanectvo SR v Pretórii.
Fyzická adresa: 930 Arcadia Street, Arcadia, Pretoria, South Africa
Poštová adresa: P.O.Box 12736, Hatfield 0028, Pretoria, South Africa Pretória
Tel. č.: ++27-12-3422051/2, ++27-12-3423688
E- mail: slovakemb@telkomsa.net
Pre SR je príslušným Veľvyslanectvo Mozambiku v Nemecku
Stromstr. 47, D 10551 Berlín
Tel. č.: ++49-30-39876500
Fax: ++49-30-39876503


Bezpečnostné riziká

V krajine sa rozmáhajú drobné krádeže osobného majetku. Na verejných priestranstvách, v mestách, v letoviskách a na plážach je riziko krádeže osobného majetku veľmi reálna.
Ozbrojené prepady motorových vozidiel a turistov sú na ústupe. Priestranstvá turistických letovísk a stredísk sú dobre strážené miestnou strážnou službou. Vzhľadom na záujem miestnej vlády posilniť imidž krajiny ako významnej turistickej destinácie v regióne, bezpečnostné riziká sa zásluhou účinných opatrení v posledných rokoch minimalizujú. Mozambik je vo všeobecnosti považovaný za pomerne bezpečnú turistickú destináciu, odporúča sa obozretnosť a opatrnosť za každých okolností, predovšetkým dohliadať na osobný majetok, nejazdiť v noci. Rizikové oblasťami sú pohraničné oblasti zo Zimbabwe a Malawi, alebo oblasti mimo turistických stredísk, nachádza sa tu množstvo nevybuchnutých nášľapných mín.
Pravidelné silné záplavy v nížinných a prímorských oblastiach krajiny spôsobujú veľké škody na infraštruktúre krajiny (hlavne počas mesiacov január – apríl).

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom