Pro Dive Chorvčtsko 
 

Bali - Indonézia

 

Bali je jedným z vyše 13 tisíc ostrovov a ostrovčekov patriacich do Indonézie. Leží dva kilometre od východnej časti ostrova Jáva, západne od Lomboku. Administratívne je jednou z 33 indonézskych provincií. Tvoria ho masívy hôr, divoké pobrežie, piesočnaté pláže. Malebnú kulisu ostrova dotvárajú efektné ryžové terasy a neúrodné svahy vulkánov.

 

Náš tip

Počas hinduistickej oslavy Nového roka Nyepi, ktorá sa koná a na konci marca, na Bali všetko stíchne, ostrov sa na 24 hodín pred vonkajším svetom uzavrie a dokonca ani medzinárodné letisko neprijíma lety. Miestni veria, že ostrov navštevujú zlí duchovia.....


Základné informácie

Oficiálny názov: Bali
Hlavné mesto: Denpasar
Rozloha: 5 632 km2
Mena: indonézska rupia
Časové pásmo: Slovensko +6 hod.


Obyvateľstvo

Počet obyvateľov: 3 336 000 (2009)
Národnostné zloženie: Balijčania (89%), Javánci (7%), Baliagovia
Náboženstvá: Hinduisti (93 %), moslimovia, kresťania, budhisti
Jazyky: indonézsky (úradný), balijský, v turistických oblastiach anglický


Podnebie

Tropické, počas celého roku sa priemerná teplota pohybuje okolo 30°C. Obdobie dažďov trvá od októbra do marca. Vlhkosť vzduchu je vysoká, takmer denne prichádzajú silné tropické búrky. Obdobie sucha (apríl až september) je slnečné, s nižšou vlhkosťou, ale pršať môže kedykoľvek. Ostrov ponúka viacero variant počasia, pobrežie je teplejšie, ochladzované morskými vetrami. Vo vnútrozemí klímu ovplyvňuje nadmorská výška, vo vyšších polohách je niekedy potrebný aj sveter. Sever ostrova je vlhký s častými hmlami, východné pobrežie je suché a slnečné.


Vstupné formality

Slovenskí občania potrebujú pre vstup na územie Indonézie vízum, o ktoré je možné požiadať na Veľvyslanectve Indonézie v Bratislave, alebo ho získať po príchode do krajiny. Indonézska republika rozšírila počet štátov, ktorým umožňuje získať víza pri vstupe do krajiny, tzv. „visa on arrival“. Medzi 11 krajinami, ktoré od 28.5.2007 môžu využívať uvedené opatrenie, je aj Slovenská republika. Pre slovenských občanov to znamená, že môžu pricestovať do Indonézskej republiky bez víz a požiadať o ne pri vstupe do krajiny na hraničnom priechode, prípadne na letisku. Poplatok za vydanie víza na 7 dní je 10 USD, na 30 dní 25 USD.

 

 
Použité ilustrácie sú z knihy - Jules Verne: 20.000 míľ pod morom